Moštování 2022

Podzim je hlavním, ale také posledním obdobím sklizně úrody z našich zahrad a sadů. Letos byly výborné podmínky obzvláště pro jabloně, a tak se i nám na školní zahradě urodilo hodně jablek. Děti jablíčka sice průběžně zpracovávaly k pečení štrůdlů a dalších dobrot, ale i tak nám jich hodně zbylo. Díky velké úrodě jsme mohli i letos uspořádat moštování jako celodenní projektový den pro celou základní školu.      

Této náročné akci předcházely velké přípravy: celoškolní sbírání jablek, jejich uskladňování, přebírání, odstraňování nahnilých, příprava drtičů, zapůjčení lisů, donesení várnic ze školní jídelny, nachystání kbelíků, kuchyňského nádobí, hrníčků atd. S vyhlídkou přívětivého počasí jsme nakonec zvolili jako termín moštování čtvrtek13. října. Tentokrát jsme si vyzkoušeli práci v tandemu dvou moštovacích pracovních skupin. Jednu skupinku řídil pan učitel Michal Cholek a druhou pan školník Karel Dolina. Velkou pochvalu si zaslouží všichni kluci, kteří svědomitě pracovali a pomáhali s moštováním, ale i děvčata, která jako komunikační spojka perfektně koordinovala plynulou obměnu tříd tak, aby vše probíhalo jako na drátkách. Počasí nám nakonec přálo a jablek a šťávy bylo tolik, že jsme se podělili i se všemi zaměstnanci školy. Mošt byl vskutku slaďoučký jako med a celý den se nesl ve velmi příjemném a pohodovém duchu. Už se těšíme na úrodu jablek příští sezónu! Jsme zvědaví, zda překoná tu letošní.

Mgr. Markéta Vlčková