Hudební vystoupení „Hudba hrou“

Ve středu 29. listopadu do naší školy zavítali dva muzikanti a herci v jednom se svým představením „Já rád rytmus“. Představení, které vtáhlo každého diváka, mohli shlédnout žáci prvních, druhých a třetích ročníků.

Hned na úvod zahráli na housle a ozvučnou bednu moderní píseň Crazy frog, kterou znali všichni posluchači. Dozvěděli jsme se, že se té kouzelné hudební bedýnce říká kachon. Během hodinového putování časem nás seznámili s pojmy rytmus a melodie, které tu byly už od pradávna. Z pravěku, kdy pračlověk snažil už v době kamenné založit oheň a přitom zjistil, že dva křemeny vydávají parádní rytmus, jsme se přesunuli do Egypta. Rytmus zde byl využíván při stavbě pyramidy. Také jsme se jednu pyramidu snažili postavit, ale místo toho jsme postavili středověký hrad. Poslechli jsme si krásnou středověkou melodii, která zněla z klarinetu za doprovodu tamburíny. O raném novověku jsme se dozvěděli, že to byla doba velkých vojevůdců. Důležitou roli měl „maestro buben“, jež udával vojákům rytmus. Za řinčivého zvuku bubnu jsme pochodovali přesně jako vojáci. Ve vývoji hudby následovalo období velkých skladatelů, kdy koncertní síně rozezníval velký orchestr. Přiblížili jsme se do současnosti k hudbě, která nám je blízká. Slyšeli jsme rock´n rollovou píseň, zkoušeli jsme zpívat a tleskat na druhou dobu v jazzové písni Don´t worry, be happy. Na závěr jsme si vyzkoušeli, jak bychom se měli chovat, kdybychom šli na koncert dechové hudby, metalové nebo swingové kapely.

Celé vystoupení bylo vtipné, naučné, pohltilo a aktivně zapojilo každého diváka. Všichni si to moc užili.

Mgr. Michaela Dolanská