Harfa je královský nástroj nejen pro dívky

Ve středu 12. října se v naší škole vyskytoval neobvykle vysoký počet harf, přesně řečeno tři kusy. Na vlastní oči a na vlastí uši jsme zakusili mystické tóny tohoto impozantního nástroje vyluzované profesionální harfenistkou Lucií Fajkusovou a jejími žáky ze základní umělecké školy Morava. A divili byste se: hra na harfu není doménou pouze dívek, protože i u nás hrál jeden chlapec. Kromě okouzlení poetickými tóny skvěle se hodícími k písním o lásce a přátelství jsme se dozvěděli mnoho zajímavého:

 – Na harfu hráli již staří Egypťané před 5 tisíci lety.

– Tuto dovednost pěstovali také Řekové.

– Na harfu se hraje pouze 4 prsty (malíček nemusí…).

 -Struny jsou podle tónů stupnice barevně odlišené.

 – Rozsah tónů je 6 a půl oktávy, což je stejně jako u klavíru.

– Dole na harfě je 7 pedálů, které je poměrně složité ovládat.

Naši mladí hosté však nebyli žádní harfoví začátečníci. A protože se snažili zapojit i publikum, mohli jsme si s nimi zanotovat také několik dětských písniček. Určitě byli překvapeni, jak dobře nám to za doprovodu harfy šlo. Inu – co Čech, to muzikant .

Mgr. Radka Stodůlková