Co jsme viděli ve Filmovém uzlu Zlín?

Dne 30.11.2017 jsme se společně – třídní učitelky a žáci 6. ročníků ZŠ Želechovice nad Dřevnicí – rozjeli do areálu filmových ateliérů, přesněji do Filmového uzlu Zlín, za poznáním. Na recepci Uzlu nás přivítala paní Ireinová. Nasměrovala nás ke skříňkám, kde jsme si uložili osobní věci. Poté jsme se vydali na první prohlídku v tzv. Patře legend. Seznámili jsme se s filmovou historii Zlína, významnými osobnostmi československého filmu – Karlem Zemanem, Hermínou Týrlovou, Elmarem Klosem a dalšími – a tím, jak vznikaly trikové efekty ve filmové a animované „prehistorii“.

Průvodcem na této výstavě nám byl pan Bc. Jiří Madzia, DIS. Jeho zajímavé vyprávění prokládané otázkami a nabité informacemi o prostředí ateliérů naše žáky zaujalo a vtáhlo. Pan Madzia byl překvapen, jak žáci zajímavě odpovídali na jeho otázky, na co dokázali přijít.

Po skončení této první komentované a nezapomenutelné prohlídky nám bylo umožněno odreagovat se a „mít přestávku“ v herně bohatě zásobené relaxačními prvky – houpačkami a fatboy vaky – banány a pytli. To se žákům líbilo! Posilnili jsme se a hurá na Dalího; ano naši žáci viděli mnohá z děl věhlasného umělce Salvadora Dalího v rámci výstavy ŽIJI SEN: 300 originálních grafik, plastik, tapisérií či dokonce flakonů od jednoho z největších a nejkontroverznějších umělců 20. století! A také fotografie tohoto temperamentního Španěla z roku 1969 od Václava Chocholy (včetně známé fotografie s vejcem). Také tato prohlídka byla vhodně doplněna zajímavým komentářem o životě a tvorbě umělce.

Všem pracovníkům, kteří se nám ve Filmovém uzlu věnovali, bych chtěla tímto poděkovat.

A jak se žákům tato celá akce líbila? Zde jsou jejich postřehy:

„Výstava byla velmi zajímavá a poučná. Jsem rád, že jsem jel s kamarády na výlet do filmových ateliérů. Byl jsem překvapen a dozvěděl jsem se, že se v ateliérech natáčel Pat a Mat.“
Marek Čuřík

„Ve třetím patře jsme se šli podívat na výstavu Salvadora Dalího. Byl to malíř a nejčastěji maloval zvířata s velmi dlouhýma nohama. Jeho nejslavnějším obrazem byly roztečené hodiny (po výbuchu 1. atomové bomby). Moc se mi to líbilo. Nejlepší bylo, jak jsme čekali na autobus a koulovali se.“
Klára Šáchová

„Vzbudil jsem se jako vždy v 6. 30 ráno. Jeli jsme busem k filmovým ateliérům. Pak nás jeden pán provedl po 2. patře. Povídal nám, jak se točily film, různé režimy a tak dále. Nejvíce mě překvapily triky Karla Zemana. Dále jsme si mohli hrát ve 4. patře. Ve 3. patře byla přednáška o Salvadoru Dalím. Měl super obrazy. Moc se mi to všechno líbilo.“
Václav Tarabus

Autor článku: Růžena Mrázková